Chiny
Dodaj komentarz

Chiny: czy Wielki Mur Chiński jest widoczny z Kosmosu?

IMG_20191211_134255_823.jpg

Tym razem posłużę się moim wykształceniem i jako specjalista od inżynierii kosmicznej i lotniczej stworzę nieco inny post niż zazwyczaj 🙂 Otóż panuje ogólne przeświadczenie, że Wielki Mur Chiński jest jedynym obiektem stworzonym przez człowieka i widocznym z księżyca. Czy to prawda?

Twierdzenie, że Wielki Mur Chiński jest jedynym obiektem stworzonym przez człowieka, który można zobaczyć z księżyca gołym okiem, jest jednym z naszych uparcie nieprawdziwych „faktów”, odrobiną błędnych spekulacji, które zrodziły się kilkadziesiąt lat przed tym, jak mieliśmy środki, aby to udowodnić, i które nadal są popularne, mimo że już dawno okazały się fałszywe. Niektóre mniej konkretne wersje twierdzenia o Wielkim Murze twierdzą, że jest to jedyny obiekt stworzony przez człowieka, który można zobaczyć z „przestrzeni kosmicznej”, ale chociaż termin „przestrzeń” czy „Kosmos” są raczej niespecyficzne, nie trudno jest pokazać, że twierdzenie o Wielkim Murze jest fałszywe dla jakiejkolwiek rozsądnej definicji tego terminu.

IMG_20191211_133819_165.jpg

Jeśli weźmiemy pod uwagę, że „przestrzeń kosmiczną” oznacza niską orbitę ziemską, taką jak ta, przez którą przepłynął prom kosmiczny (około 160 do 350 mil nad Ziemią), to twierdzenie Wielkiego Muru zawiedzie dwukrotnie. Po pierwsze, nie jest to jedyny obiekt widoczny z tej odległości: zdjęcia naszej planety z kosmicznego archiwum fotograficznego NASA (w szczególności z sekcji Interakcje międzyludzkie) pokazuje, że zdjęcia wykonane z niskiej orbity ujawniają konstrukcje zbudowane przez człowieka, takie jak autostrady, lotniska, mosty, tamy i elementy Kennedy Space Center. Po drugie, nawet jeśli w tej odległości widoczne są inne obiekty, według astronauty Shuttle Jaya Apt’a, Wielki Mur jest ledwo dostrzegalny, jeśli nie niewidoczny:
„Szukamy Wielkiego Muru Chińskiego. Chociaż widzimy rzeczy tak małe jak pasy startowe na lotniskach, Wielki Mur wydaje się być wykonany w dużej mierze z materiałów, które mają ten sam kolor co otaczająca go gleba. Pomimo uporczywych opowieści, że można go zobaczyć z księżyca, Wielki Mur jest prawie niewidoczny z wysokości zaledwie 180 mil!”
Obiekt, który ledwo można zobaczyć z wysokości 180 mil w górę, oczywiście nie będzie widoczny z księżyca (około 237 000 mil), jak potwierdził astronauta Apollo 12 Alan Bean:
„Jedyne co można zobaczyć z księżyca to piękna kula, przeważnie biała (chmury), trochę niebieska (ocean), plamy żółci (pustynie), a co jakiś czas także zielona roślinność. Na tej skali nie widać żadnego obiektu stworzonego przez człowieka. W rzeczywistości, przy pierwszym opuszczeniu orbity ziemskiej i tylko kilka tysięcy mil stąd, również w tym miejscu nie jest widoczny żaden obiekt stworzony przez człowieka.”

(Wielki Mur Chiński można dostrzec na zdjęciach radarowych wykonanych z kosmosu, ale nie na zwykłych zdjęciach).

Skąd się wzięło to przekonanie? Dokładne źródło nie jest znane, ale ważny cytat pochodzi z wydanej w 1938 r. Drugiej Księdze Cudów: Orient, Richarda Halliburtona, która mówi, że „Astronomowie twierdzą, że Wielki Mur jest jedyną rzeczą stworzoną przez człowieka na naszej planecie widoczną dla ludzkiego oka z księżyca”.Halliburton był poszukiwaczem przygód – intelektualistą, którego pisma podróżnicze cieszyły się ogromną popularnością i sprzedawały się dość dobrze w pierwszej połowie XX wieku
(i który nie tworzył wielkich opowieści, by zachwycić publiczność), a jeśli sam nie był ich pomysłodawcą, to bez wątpienia pomógł w szerokim rozpowszechnieniu tego faktu.

Jeszcze wcześniejsze źródło, Henryka Normana z 1904 roku „Ludzie i polityka Dalekiego Wschodu”: „Poza swoim wiekiem cieszy się reputacją jedynego dzieła ludzkich rąk na kuli ziemskiej, widocznego z księżyca”.

Bez względu na to, skąd pochodzi, ponieważ budowa Wielkiego Muru poprzedzała wystrzelenie przez człowieka satelitów (a tym samym możliwość fotografowania z kosmosu) o dziesiątki lat, nie był to przypadek źle zinterpretowanej fotografii wykonanej przez satelitę lub załogowej misji kosmicznej. Wielki Mur Chiński rozciąga się na około 1500 mil (choć w rzeczywistości jest to seria murów, a nie jeden sąsiadujący z nim mur), a twierdzenie, że jest on widoczny z księżyca, było prawdopodobnie próbą znalezienia zwięzłego sposobu na przekazanie wielkiej skali tego muru ludziom, którzy go nigdy nie widzieli (poza czarno-białymi fotografiami, które mogły odtworzyć tylko małe fragmenty muru) i zapewnienia o triumfie opanowania przez człowieka ogromnej przyrody (tj, nawet gdybyśmy sami nie mogli wyruszyć w przestrzeń, to już zbudowalibyśmy obiekt wykonany przez człowieka na tak wielką skalę, że na pewno byłby on widoczny aż z księżyca).

IMG_20191211_133421_100.jpg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s