norwegia
Dodaj komentarz

Norwegia: Muzeum FRAM

IMG_2925

Niedziele w Oslo z dzieciakami warto spędzić na półwyspie Bygdøy. To częściowo zabudowana jako dzielnica willowa, ale popularny przed wszystkim ze względu na swoje atrakcje turystyczne, do których należą: park królewski, zamek Oscarshall, Muzeum Łodzi Wikingów, muzeum morskie, muzeum ludowe i skansen, muzeum Kon-Tiki oraz muzeum statku polarnego FramTo właśnie te dwa ostatnie budziły nasze największe zainteresowanie, ale tego dnia Zuza miała prawo głosu i zamiast muzeum Kon-Tiki z wystawą polinezyjskich ekspedycji Thora Heyerdahla (która mnie najbardziej interesowała), wybrała muzeum statku FRAM z wieloma wystawami wystawami opisującymi liczne wyprawy na tereny Arktyki i Antarktydy.

IMG_2915IMG_2888IMG_2898IMG_2902IMG_2905IMG_2913IMG_2918IMG_2921

IMG_2934IMG_2941IMG_2944IMG_2947IMG_2950IMG_2952IMG_2953IMG_2955IMG_2956IMG_2958IMG_2960IMG_2886

Frammuseet jest poświęcone „najsilniejszemu statkowi świata”. Ten norweski szkuner został zbudowany w 1892 r. i dzielnie służył w najważniejszych norweskich ekspedycjach polarnych. Podczas wyprawy Fridtjofa Nansena na biegun północny, dopłynął wzdłuż wybrzeża Rosji do Wysp Nowosybirskich, a w drodze powrotnej zaledwie o kilka stopni minął sam biegun. Otto Svardrup opłynął na FRAMie od południa i zachodu Grenlandię i dotarł do wysuniętej daleko na północ kanadyjskiej wyspy Ellesmere. Najsłynniejsza wyprawę odbył Roald Amundsen. Dopłynął na nim do wybrzeży Antarktydy, skąd już na piechotę  wyruszył  w morderczy wyścig na podbój bieguna południowego.

Z ta fascynującą historią oraz innymi, opisującymi odkrywanie Arktyki i Antarktydy, zapoznaje interesująca wystawa, bogato ilustrowana zdjęciami, mapami oraz pamiątkami po polarnych pionierach. Dużą atrakcją jest również sam statek, ustawiony na środku budynku. Można do niego wejść i zobaczyć, jak wyglądało życie ludzi podróżujących nim całymi miesiącami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s